miskolci egyetem

kémiai intézet

A Miskolci Egyetem Kémiai Tanszéke 2004. július 1-én két tanszék – az Analitikai Kémiai Tanszék és a Fizikai Kémiai tanszék -összevonásával  jött létre. A tanszékek több évszázados múltra tekinthetnek vissza. 

Az utóbbi években jelentős változások következetek be a Miskolci Egyetem Anyag- és Vegyészmérnöki Kar Kémiai Intézetében. A tudományos kihívások közül különösen nagy jelentőségű a légköri CO2 kibocsájtás és az ezzel összefüggő energiatárolási kérdések. A tudományos kihívásokra adekvát válaszokat csak a folyamatok elméleti hátterének felderítésével, új anyagokat tervezésével és szintézisével adhatunk. Akár laboratóriumi, akár ipari szintézisek esetén kiemelkedő fontosságú a katalizátorok kutatása. Az új és hatékonyabb katalizátorok segítik majd a környezeti problémák megoldását a jövőben. Ezekre a kihívásokra született válaszainkat kívánjuk bemutatni, és bízunk benne, hogy mások számára is hasznos lehet.

Finanszírozás és vállalati kapcsolatok

Miskolci Egyetem kiemelt figyelmet fordít a régióban működő nagyvállalatokkal kialakított szakmai kapcsolatok és együttműködési formák élénkítésére. A Kémiai Intézet stratégiai partnerként működik együtt a Wanhua BorsodChem Zrt., a MOL Petrolkémia, a Kiss Cégcsoport és a Bosch csoport Miskolcon működő cégeivel, ezáltal is csökkentve az Intézet normatív finanszírozásból és a kedvezőtlen hazai demográfiai trendekből származó kitettségét.

A Kémiai Intézet három saját ipari tanszékkel igyekszik minél szorosabbra fűzni a kapcsolatot a régió meghatározó vegyipari vállalataival:

Vegyipari Technológiai (Wanhua-BorsodChem) Intézeti Tanszék

Tanszékvezető: Farkas László címzetes egyetemi adjunktus

Finomkémiai és Környezettechnológia (KISS Cégcsoport) Intézeti Tanszék

Tanszékvezető: Dr. Mizsey Péter egyetemi tanár

Femtokémiai Intézeti (Femtonics Kft.) Tanszék

Tanszékvezető: Dr. Mucsi Zoltán habilitált egyetemi docens

Technológiai és Művelettani (SPL Europe) Intézeti Tanszék

Tanszékvezető: Dr. Tóth Zoltán Gábor címzetes egyetemi docens

 Az együttműködések sikerességét közös nyertes pályázatok, megbízások és a duális képzési forma is bizonyítják. A GINOP pályázatokat, mint kiváló lehetőséget, közösen ragadtuk meg ipari partnereinkkel. ket